آکورد شناسی (فرمول آکورد های ماژور، مینور و سون) موسسه آموزش مجازی DORDO

آکورد شناسی (فرمول آکورد های ماژور، مینور و سون) موسسه آموزش مجازی DORDO

تئوری موسیقی

موضوع: آکورد شناسی

گرد آوری: علی عارف نیا

موسسه آموزش مجازی dordo

 

مقدمه:

نقش هر درجه در گام:

گام کروماتیک متشکل از ۱۳ و گام دیاتیونیک مرکب از ۸ درجه  است.  تفاوت این دو نوع گام فقط برای اختلاف درجات نیست، بلکه به خاطر فواصلی هست که هرکدام از درجات با نت آغازین گام و با هریک از درجات دیگر دارد. از آنجایی که در گام کروماتیک، فاصله ی هر یک از درجه ها با نت های دیگر گام از اندازه ی منظم و یکنواخت پیروی می کند.

صداهای فرعی یک صوت:

هر صدا در طبیعت دارای صداهای فرعی بی شمار است. قوی ترین آنها صدای صوت نت c در یک اکتاو بالاتر و صدای صوت نت G است. صدا های فرعی نامحدودند، هرچه بالاتر یا زیرتر میروند به هم نزدیک شده و با یک فرمول خاص میتوان آنها را از هم متمای کرد. در موسیقی غربی، نت هایی داریم که با دیز و یا بمل همراه میشوند.(# و b)

در موسیقی ایرانی، علاوه بر دیز و بمل که نیم پرده زیر یا نیم پرده بم هستند، ما ربع پرده نیز داریم که با سری و کرن نمایش میدهیم.

ساختن آکورد

بر روی هر یک از درجه های گام دیاتونیک، (گام های بزرگ و کوچک) میتوان با افزودن نت هایی از همان گام، به فاصبه ی سوم و پنجم آن درجه، آکورد تشکیل داد.

ما چندین مدل مختلف اکورد داریم.

۱: آکورد های ماژور

۲: آکورد های مینور (m)

۳: آکورد های سون (۷)

۴: آکورد های دیمینیشد یا کاسته

۵: آکورد های آگمنت

۶: آکورد های ۹،  sus2، sus4

 

۱: آکورد های مینور:

صدای این آکورد ها، یک صدای غمگین یا کوچک دارد.

فرمول ساخت آکورد مینور:

یک و نیم پرده+ دو پرده:

مثلا برای تشکیل آکورد ( لامینور Am) به سه نت نیاز داریم. یکی خود A و دیگری یک و نیم پرده بالاتر از A که میشود نت C و دو پرده نیز از نت C بالاتر که میشود نت E

پس آکورد لا مینور تشکیل شده از A و  C و نت E.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس

آکورد های ماژور:

صدای ماژور ها از صدای مینور ها شاد تر یا بزرگ تر است.

فرمول آکورد های ماژور:

دو پرده+ یک و نیم پرده= آکورد ماژور

مثلا آکورد لا ماژور تشکیل شده از نت A و دو پرده بالاتر از A یعنی C# و همچنین یک و نیم پرده بالاتر از C# یعنی نت E. پس اگر تفاوت آکورد لامینور با آکورد لاماژور در نت C میباشد که در لامینور نت c داریم و در لاماژور، نت C#  داریم و همین نت باعث تغییر هارمونی خواهد شد.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس

آکورد های سون (۷):

آکورد های سون به دو دسته ی ماژور سون  و مینور سون  تقسیم می شوند.

فرمول ماژور سون:

دو پرده+یک و نیم پرده+ یک ونیم پرده:

مثلا آکورد لا ماژور سون یا همان A7 در حقیقت تشکیل شده از نت A و دوپرده بالاتر از A یعنی نت  C# و یک و نیم پرده بالاتر از  C# یعنی نت E و همچنین یک و نیم پرده بالاتر از نت E یعنی نت G

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس

 و اما فرمول مینور سون:

یک و نیم پرده+ دو پرده+یک و نیم پرده

مثلا  آکورد لامینور سون یا همان Am7 تشکیل شده از  تشکیل شده از A و همچنین یک و نیم پرده بالاتر یعنی C و دو پرده بالاتر یعنی E و یک و نیم پرده بالاتر یعنی Gما در این مقاله سعی کردیم فرمول این سه نوع آکورد را به شما توضیح دهیم. بعد از این قادر خواهید بود به راحتی ساختار هر آکوردی که دوست دارید بسازید. امیدواریم از توضیح و مطلب ما به خوبی یاد گرفته باشید. تویر پایین، آکورد لامینور سون بر روی دسته گیتار را نشان میدهد:

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس

باز گشت به صفحه اصلی سایت:

صفحه اصلی سایت

بازگشت به صفحه ی مقالات:

همه ی مقالات موسسه

دوستان عزیزی که تمایل دارند به صورت مجازی و به روش پکیج آموزشی، ساز گیتار سبک پاپ رو به خوبی آموزش ببینند میتونن از پکیج آموزش گیتار پاپ ما که حاصل چهار سال تلاش شبانه روزی بنده هست استفاده کنند. پکیج آموزشی ما در طول این چهار سال در اختیار بیش از ۸۰۰ هنرجو قرار گرفته و از دید اونها تایید شده. من پیشنهاد میکنم برای آشنایی با سبک تدریس ما، جلسه اول آموزش گیتار پاپ ما رو که ۳۵ دقیقه هست تماشا کنید و بعد ازاون میتونید با تدریس آموزشگاه ها و موسسات آموزش مجازی و همچنین پکیج های آموزشی دیگر موسسات از لحاظ کیفیت و شیوه ی تدریس و همچنین قیمت پکیج و کلاس، مقایسه کنید. جلسه اول رو میتونید از لینک زیر بررسی کنید. با آرزوی موفقیت برای تمامی هنرجویان موسیقی.

جهت هرگونه مشاوره میتونید با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۹۳۸۷۴۵۵۴۴۸

۰۹۹۱۹۲۶۴۲۰۲

لینک جلسه اول آموزش گیتار سبک پاپ موسسه دردو (DORDO):

 

آموزش گیتار پاپ (جلسه اول رایگان)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب :
دُردو

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: