انواع تقسیمات صدای انسان (باس، باریتون، تنور، آلتو، متسوسوپرانو، سوپرانو) – آموزش خوانندگی موسسه Dordo

انواع تقسیمات صدای انسان (باس، باریتون، تنور، آلتو، متسوسوپرانو، سوپرانو) – آموزش خوانندگی موسسه Dordo

انواع تقسیمات صدای انسان (باس، باریتون، تنور، آلتو، متسوسوپرانو، سوپرانو)

 

تقسیم‌بندی‌های زیادی برای جنس صدای مردان و زنان وجود دارد. این تقسیم‌بندی‌ها به منظور شناخت ویژگی‌های صوتی حنجره‌ی هر فرد و همچنین برای کنار هم قرار دادن این صداها در اپرا شکل گرفت. اگر به دنبال راهی برای خواننده شدن هستید، ابتدا لازم است جنس صدای خود بشناسید و بدانید صدای شما در کدام تقسیم بندی قرار میگیرد.

تقسیم بندی‌های زیادی برای جنس صدا وجود دارد. این تقسیم ‌بندی‌ها بر اساس گستره‌ی صدایی فرد مشخص میشود. گستره‌ی صدایی همان فاصله بین بالاترین و پایین ترین نتی است که برای فرد قابل اجرا ست.  به طور کلی ۶ نوع صدا برای خوانندگان وجود دارد. سه دسته برای زنان (آلتو، متسو سوپرانو و سوپرانو) و سه دسته برای مردان (باس، باریتون، تنور) به غیر از این می‌توان صدای کودکان را نیز در دسته‌ی جداگانه ای قرار داد.


به طور کلی، دامنه آوازی شما کمترین تا بالاترین نتی است که می‌توانید به درستی بخوانید. شاید بتوانید در بیش از یک دامنه صوتی به نت‌ها برسید، اما وقتی زمان تصمیم‌گیری می‌رسد، راحتی مهم است. صدای شما کجا راحت‌تر است؟ از کجا صدای عالی را می‌توانید بیرون بکشید؟ ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم!


انواع تقسیمات صدای انسان

سوپرانو

زیرترین جنس صدا در میان زنان سوپرانو نام دارد. بالاترین فرکانس در میان صدای انسان، سوپرانو است. این بازه صدایی که بین C۴ و C۶ قرار دارد، اهمیت زیادی در اپرا و موسیقی کلاسیک دارد. سوپرانو خود دارای چند زیرساخه و دسته‌بندی است که از لحاظ گستره صدایی با یکدیگر متفاوت هستند. در خوانندگان زن ایرانی دریا دادور، حمیرا و پری زنگنه دارای صدای سوپرانو هستند.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس
محدوده نت‌ها برای صدای سوپرانو

متسوسوپرانو

صدای متسو‌سوپرانو نوع صدای میان برد برای زنان است که هم در دامنه آلتو و هم در سوپرانو همپوشانی دارد. دامنه معمول این صدا بین A۳ و A۵ است. بسیاری از اوقات، میزانسن سوپرانو (متسوسوپرانو) همان قسمت صوتی را به عنوان سوپرانو می‌خوانند تا زمانی که بین سوپرانو، mezzos (متسو سوپرانو)  و altos تقسیم شود.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس
محدوده نت‌ها برای صدای متسو سوپرانو

آلتو

آلتو کمترین نوع صدای زن است. دامنه آلتو معمولی بین F۳ تا F۵ قرار دارد، اگرچه کسانی هستند که می‌توانند بالاتر یا کمتر از این محدوده آواز بخوانند. کسانی که می‌توانند زیر آواز بخوانند اغلب “contralto” نامیده می‌شوند و معمولاً می‌توانند در محدوده‌ای شبیه به تنور آواز بخوانند. اگرچه altos دامنه بسیار مشابه میزانسن است، اما صدای آنها معمولاً در ثبات پایین تر از mezzos است. باز هم، همه چیز در مورد صدایی است که به راحتی از حنجره‌ی شما خارج شود. نه به سختی! در بین خوانندگان زن ایرانی، مرحوم هایده دارای چنین صدایی بوده است.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس
محدوده نت‌ها برای صدای آلتو

تنور

تنور بالاترین نوع صدای مردانه است که معمولاً بین C۳ تا C۵ راحت است. تنورها به طور کلی کنترل بیشتری بر جعل صدای خود دارند (صدای سر)، که به آن‌ها این امکان را می‌دهد به خوبی به محدوده‌های صدایی زنانه برسند. معمولاً به کسانی که می‌توانند آواز بالاتر از میانگین تنور را بخوانند، عنوان “ضد فشار” داده می‌شود.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس
محدوده نت‌ها برای صدای تنور

باریتون

باریتون را صدای میانه برای مردان میدانند. باریتون دومین محدوده آواز است ، و هم با باس و هم با تنور همپوشانی دارد. دامنه باریتون معمولاً از A۲ تا  A۴ است و ممکن است تا F۲ و یا حتی تا C۵ گسترش یابد. نوع صدای باریتون رایج‌ترین نوع صدای مردانه است. در بین خوانندگان ایرانی مرحوم بنان دارای صدای باریتون بوده است.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس
محدوده نت‌ها برای صدای باریتون

باس

باس کمترین میزان آواز است و معمولاً بین E۲ تا E۳ قرار دارد. در قسمت‌های پایینی و فوقانی صدای باس، برخی از باس‌ها می‌توانند از C۲ تا G۴ آواز بخوانند. در خوانندگان ایرانی داریوش و مرحوم نوری دارای چنین صدایی هستند.

آموزش گیتار آموزش تنبک آموزش دف آموزش بیت باکس
محدوده نت‌ها برای صدای باس

انواع تقسیمات صدای انسان (باس، باریتون، تنور، آلتو، متسوسوپرانو، سوپرانو)

برای خواندن مقاله تنفس دیافراگمی و تمرینات تنفسی اینجا را کلیک کنید.

 

تهیه و تنظیم: مهدی علیزاده

نوشته شده توسط: تیم Dordo


پکیج آموزش خوانندگی موسسه dordo  شامل ۳۱ ساعت آموزش سلفژ و صداسازی می باشد. دارای ۱۳۰ صفحه جزوه به شکل پی دی اف، ۲۲۲ فایل صوتی و ۳۱۰ تمرین، مثال و تست که در نوع خود بی نظیر بوده و در هیچ سایت آموزش خوانندگی، یافت نمی شود. برای اثبات این موضوع کافیست در گوگل سرچ کنید و با تدریس ما مقایسه نمایید. جلسه اول سلفژ و جلسه اول صداسازی رایگان است و  با کلیک بر روی لینک زیر قابل مشاهده خواهند بود:

آموزش جامع خوانندگی و آواز (سلفژ و صداسازی) جلسات اول رایگان


لینک پکیج آموزش سلفژ (جلسه اول رایگان)

لینک پکیج آموزش صداسازی (جلسه اول رایگان)


خرید پکیج خوانندگی و گیتار پاپ (پکیج طلایی تخفیف ویژه) به صورت یکجا

(۴۹ ساعت آموزش در قالب ۸۲ فیلم آموزشی گیتار پاپ، سلفژ و صداسازی):

 

 

آموزش خوانندگی و آموزش گیتار پاپ ( پکیج طلایی)


لینک صفحه اصلی گوگل
لینک مقالات سایت
لینک بازگشت به صفحه اصلی سایت
لینک آموزش های رایگان ما
لینک صفحه آپارات ما
لینک پیج اینستاگرام موسسه
لینک تمام پکیج های آموزشی سایت dordo

تماس با ما جهت مشاوره:

۰۹۳۷۸۹۵۷۷۳۸

۰۹۹۱۹۲۶۴۲۰۲

۰۹۳۸۷۴۵۵۴۴۸

دُردو

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای انواع تقسیمات صدای انسان (باس، باریتون، تنور، آلتو، متسوسوپرانو، سوپرانو) – آموزش خوانندگی موسسه Dordo

  امیر :

  اینکه میگید بالاترین نوع صدا ، یا پایین ترین نوع صدا و ….
  به چه معناست؟

   adminjavad :

   اگر به زبان خیلی ساده بخواهیم توضیح دهیم تصور کنید یک مرد با صدای بسیار بم در حال صحبت کردن است. به این می گویند باس مثل صدای محسن چاووشی.
   تصور کنید خانم زنده یاد هایده در حال خواندن نت های بسیار زیر (جیغ) است. به این میگویند صدای آلتو یا سوپرانو. بستگی به نتهای یک قطعه و میزان توان تار های صوتی و جنس صوتی شخص دارد.

نظر: